PRZEBARWIENIA
Skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?
Przebarwienia – zmora wielu z nas. Nieestetyczne plamy, które niejednokrotnie potrafią uprzykrzyć i pogorszyć komfort życia. Jak się ich pozbyć? Skąd się biorą i jak zapobiegać ich powstawaniu? Po przeczytaniu tego wpisu nie będziesz mieć żadnych wątpliwości!
***
CZYM SĄ?
Przebarwienia najczęściej przybierają postać plam o wyraźnie ciemniejszym zabarwieniu niż skóra zdrowa. Z reguły pojawiają się w miejscach odsłoniętych, narażonych na kontakt z promieniowaniem UV. Mogą dotyczyć osób w każdym wieku, nawet 90% populacji! Wbrew pozorom przebarwienia pojawiają się nie tylko u osób z jasną, ale również ciemniejszą karnacją.
Za sam kolor naszej skóry odpowiada melanina. Jest to barwnik produkowany w komórkach zwanych melanocytami. Występują dwie odmiany melaniny:
EUMELANINA – czarno-brązowe pigmenty.
FEOMELANINA - żółto-czerwone barwniki.
Zaburzenia syntezy melaniny oraz jej nierównomiernego rozłożenia prowadzą do powstawania przebarwień.
***
CZYNNIKI SPRZYJAJĄCE POWSTAWANIU PRZEBARWIEŃ
Najbardziej powszechną i znaną przyczyną powstawania przebarwień jest promieniowanie UV. Nasza skóra jest stosunkowo bezbronna, bezpośredni kontakt ze słońcem, przez dłuższy czas może skończyć się poważnymi konsekwencjami. Oprócz przebarwień mowa tutaj także o mutacjach, które mogą doprowadzić do rozwoju nowotworów. Dlatego tak ważna jest ochrona przeciwsłoneczna, o której w dalszej części wpisu.
Pośród innych czynników sprzyjających powstawaniu przebarwień możemy wyróżnić: zaburzenia hormonalne (przyjmowanie antykoncepcji, okres ciąży, menopauzy), choroby układowe, przyjmowanie leków, ziół lub stosowanie kosmetyków posiadających substancje fotouczulające. Należą do nich między innymi: leki antydepresyjne, tetracykliny, przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwmalaryczne, przeciwnowotworowe. W przypadku substancji roślinnych najpowszechniejsze to: dziurawiec, pokrzywa, karczoch zwyczajny, łopian lekarski, rumian rzymski, mniszek lekarski czy barszcz sosnowskiego.
Dodatkowo wszelkie urazy mechaniczne (w tym wyciskanie!) oraz zmiany zapalne będą sprzyjały powstawaniu przebarwień.
***
RODZAJE PRZEBARWIEŃ
Główny podział przebarwień oparty jest na ich głębokości. Wyróżniamy hiperpigmentacje:
NASKÓRKOWE - melanina kumuluje się w naskórku.
SKÓRNE - barwnik gromadzi się w skórze właściwej.
MIESZANE - skórno-naskórkowe.
Prawidłowe określenie głębokości przebarwień pozwala na wybranie skutecznej ścieżki postępowania, leczenia. Bardzo przydatnym urządzeniem jest Lampa Wood’a, która pozwala na obserwowanie zmian pigmentacji naskórka, natomiast zmiany barwnikowe położone głębiej w skórze właściwej są mniej widoczne.
***
LECZENIE PRZEBARWIEŃ
Terapie zaburzeń pigmentacyjnych wykorzystują liczne substancje, które oddziałują na różnych etapach tworzenia barwnika melaniny, a także skupiają się na rozjaśnianiu już istniejących przebarwień. Oprócz kosmetyków do pielęgnacji domowej istnieje wiele zabiegów kosmetologicznych i medycyny estetycznej, które sprawdzą się w szczególności przebarwień sięgających skóry właściwej.
***
SUBSTANCJE ROZJAŚNIAJĄCE
Owe substancje możemy podzielić na trzy kategorie:
Zapobiegające powstawaniu przebarwień: do tej grupy będą należeć związki, które hamują enzym tyrozynazę (bierze udział w pierwszych etapach syntezy melaniny) oraz rozmieszczenie barwnika w skórze. Są to między innymi: arbutyna, ekstrakt z lukrecji, niacynamid, hesperydyna (obecna w liściach mięty pieprzowej i owocach pomarańczy), hydrochinon, kwas kojowy, kwas azelainowy.
Niwelujące już istniejące przebarwienia: są to substancje, które posiadają właściwości złuszczające, czyli kwasy (między innymi: glikolowy, mlekowy, pirogronoey, cytrynowy, winowy, jabłkowy, trójchlorooctowy).
Związki o charakterze antyoksydantów: neutralizują wolne rodniki, powstające pod wpływem promieniowania UV. Do tej grupy należą: witamina C i E, glutation, beta-glukan, kwercetyna, resweratrol, kurkuma i wiele wiele innych.
***
OCHRONA PRZECIWSŁONECZNA
Lepiej zapobiegać niż leczyć, prawda? Zdecydowanie dotyczy to stosowania kremów z ochroną SPF. Regularne korzystanie z ochrony przeciwsłonecznej pomoże zapobiec powstawaniu przebarwień, ale i nie tylko! Zmniejszymy również prawdopodobieństwo powstawania zmarszczek i utraty jędrności skóry. Poza aspektami ściśle związanymi z wyglądem pamiętajmy także, że kremy z SPF niwelują ryzyko powstawania nowotworów skóry, w tym bardzo groźnego czerniaka!
Latem, gdy słońca jest dużo, zalecamy zakładanie okularów przeciwsłonecznych i kapeluszy, które dodatkowo będą nas ochraniać.
***
PRZYKŁADY KOSMETYKÓW
Cosrx AHA 7 Whitehead Power Liquid – serum nawilżająco-kojące:
iUNIK Beta Glucan Power Moisture: posiada silny antyoksydant beta-glukan. Niweluje skutki działania wolnych rodników, powstałych pod wpływem promieniowania UV.
Sesderma Azelac RU GelCream: wielokierunkowe działanie ograniczające powstawanie melaniny oraz rozjaśnienia już istniejących przebarwień. Dzięki zastosowaniu kwasu azelainowego, retinolu, rezorcynolu i niacynamidu.
PIXI Glow Tonic Exfoliating Toner: delikatnie złuszczający tonik do codziennej pielęgnacji z 5% kwasem glikolowym.
Szmaragdowe Żuki Achillea: obecność niacynamidu i witaminy E skutecznie zapobiega powstawaniu przebarwień i neutralizuje wolne rodniki.
Alkemie Skin Superfood – multiwitaminowy olejek: bomba witamin i antyoksydantów. 15% ekstrakty z owoców guarany, aceroli, rokitnika, żurawiny i amazońskiego camu-camu, które skutecznie ochraniają skórę przed wolnymi rodnikami, wspomagając rewitalizację skóry.
Institut Esthederm Intensive Vitamine E2 Serum: połączenie dwóch from witaminy E (octanu tokoferylu 4% i fosforanu tokoferylu 2%) zapewnia kompleksową ochronę przed wolnymi rodnikami.
Holika HolikaAloeIceCooling Sun Spray SPF50+/PA++++: wygodna forma spray’u ułatwia reaplikację filtrów w ciągu dnia. Dodatkowo zawiera ekstrakt z kurkumy, który będzie neutralizował wolne rodniki i rozjaśniał przebarwienia.
Cell Fusion C Laser Sunscreen 100 SPF50+/PA+++: połączenie fotoprotekcji z działaniem antyoksydacyjnym koenzymu Q10.
PuritoCica Clearing BB Cream SPF 38: kosmetyk, który zapewni ochronę przeciwsłoneczną, przy jednoczesnym ujednoliceniu kolorytu i hamowaniu powstawania przebarwień (obecność niacynamidu).
***
CIEKAWOSTKA
Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego stopy i dłonie nie opalają się? Odpowiedź jest bardzo prosta! Otóż nie posiadają one melanocytów, czyli komórek barwnikowych, wytwarzających melaninę. Owy typ komórek jest nierównomiernie rozmieszczony na naszym ciele, z czego może wynikać brak lub nadmierne zabarwienie skóry w danej okolicy ciała.
___________________________________________________________________________***
PODSUMOWANIE
Walka z przebarwieniami to zdecydowanie wieloetapowa droga. Przede wszystkim warto zadbać o prewencję, zapobiegać ich powstawaniu. Będzie to zdecydowanie prostsze rozwiązanie niż późniejsze usuwanie przebarwień.
Istnieje wiele sposobów usuwania hiperpigmentacji, z czego istotną rolę odgrywa pielęgnacja domowa. Jeśli nasz wątpliwości, który preparat wybrać, skontaktuj się z naszym kosmetologiem, który rozwieje wszelkie wątpliwości i pomoże dobrać odpowiedni preparat.
Autor: Agnieszka Kuklewicz