Pielęgnacja

 OCZYSZCZANIE MANUALNE – TAK CZY NIE? 

 OCZYSZCZANIE MANUALNE – TAK CZY NIE? 

Ile to już razy na naszej twarzy zagościł niechciany nieprzyjaciel w postaci „pryszcza”? Pierwsza myśl - trzeba się go jak najszybciej pozbyć! Jednak w tym wypadku szybciej, wcale nie znaczy lepiej. Zapraszamy Was na post, w którym przedstawimy nasze stanowisko na temat manualnego oczyszczania i jego wpływu na skórę. 


DLACZEGO NA NASZEJ SKÓRZE POJAWIAJĄ SIĘ NIEDOSKONAŁOŚCI? 

Niestety, przyczyn powstawania wyprysków jest dość sporo. O ile na niektóre mamy niewielki wpływ, to inne możemy w pełni kontrolować. 

  • Problemy hormonalnie (nieleczone). 
  • Stres – chodzi tutaj o przewlekły stan napięcia nerwowego. 
  • Dieta bogata w cukry proste i wysokoprzetworzone produkty typu Fast Food. 
  • Niewłaściwa pielęgnacja, w tym nieprawidłowe oczyszczanie. 
  • Okres dojrzewania i przed miesiączką. 
  • Zmiany pojawiające się po niektórych lekach (np. sterydach). 
  • Trądzik neuropatyczny – rozdrapywanie zmian. 

DLACZEGO WYCISKANIE JEST ZŁE? 

Wielu z nas zapomina, że skóra to odrębny narząd naszego ciała. Posiada własne mechanizmy, które umożliwiają utrzymanie homeostazy. Zalicza się również do tego gojenie zmian trądzikowych. Wiadomo, jest to proces, który nie trwa pięciu minut. Jednak jeśli pozwolimy naszej skórze działać, unikniemy nieprzyjemnych konsekwencji opisanych poniżej: 

  • Przebarwienia pozapalne. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo pojawienia się hiperpigmentacji. Pamiętajmy również, że mechaniczne usuwanie treści z gruczołów łojowych uszkadza okoliczne tkanki, dodatkowo przedłużając proces gojenia. 
  • Podrażnienia i zwiększony stan zapalny. Pewnie większość z nas przez to przechodziła. Zmiana, którą postanowiliśmy wydusić była niewielka (praktycznie niezauważalna dla osoby postronnej). Po zakończonej przez nas akcji sytuacja wcale się nie poprawiła. Wyprysk staje się zdecydowanie bardziej widoczny, owe miejsce jest podrażnione, zaognione. Dodatkowo będzie się zdecydowanie dłużej goić. 
  • Przenoszenie bakterii po całej twarzy. Ciągłe dotykanie, rozdrapywanie i wyciskanie zmian doprowadza do rozprzestrzeniania bakterii. A jak wiemy, to one są głównym winowajcom stanów zapalnych. 
  • Blizny. Jedna z najgorszych konsekwencji wyciskania. Powstająca blizna, czyli tkanka łączna włóknista, jest bardzo trudna do usunięcia. Niejednokrotnie wymagane są specjalistyczne zabiegi kosmetologiczne/dermatologiczne/estetyczne, które pomogą je usunąć. 

Jak widać, istnieje bardzo dużo negatywnych aspektów oczyszczania manualnego. Dla wielu osób pozbycie się niedoskonałości równa się komfortowi psychicznemu. Jest to jednak bardzo krótkotrwały stan. Ponieważ zaskórniki czy krosty będą powracały. Wyciskanie nie eliminuje przyczyny trądziku. 

Poniżej znajdziecie stanowisko Towarzystwa Dermatologicznego na temat oczyszczania manualnego: 

„Zabiegi mechanicznego oczyszczania skóry w trądziku powinny zostać wyeliminowane.  

Nowoczesne metody leczenia różnych postaci trądziku pozwalają na usunięcie zaskórników. W przypadku cięższych postaci trądziku skupionego przebiegającego z obecnością torbieli ropnych wyjątkowo może być przeprowadzone oczyszczanie (drenaż) przez lekarza z zastosowaniem odpowiednich narzędzi i środków odkażających. Niedopuszczalne jest opróżnianie techniką ugniatania zaskórników, krost, grudek czy innych zmian zapalnych przez pacjenta. Wszelkie działania manualne mogą prowadzić do powstania szpecących blizn, przebarwień i trudnych do zlikwidowania zmian potrądzikowych, dlatego nie powinny być wykonywane.”(1) 


JAK SOBIE PORADZIĆ? 

Odpowiednia pielęgnacja, ukierunkowana na niwelowanie niedoskonałości oraz zapobiegająca ich powstawaniu, to w wielu przypadkach klucz do sukcesu! Istnieje kilka grup produktów, które wspomagają walkę ze zmianami trądzikowymi. 

PLASTRY NA WYPRYSKI 

Idealne rozwiązanie dla osób, które nie potrafią się opanować przed wyciskaniem. Dodatkowo naklejenie plastra będzie zapobiegać przed infekowaniem zmiany przez drobnoustroje. Same plastry posiadają liczne substancje aktywne, które przyspieszają leczenie zmian i łagodzą stan zapalny. 


PUNKTOWE SERUM NA NIEDOSKONAŁOŚCI 

Stanowią równie dobre rozwiązanie co plastry. Posiadają właściwości przeciwbakteryjne, regulują pracę gruczołów łojowych, łagodzą podrażnienia i wspomagają szybsze wyleczenie zmiany. 


SERUM DO CODZIENNEGO STOSOWANIA NA CAŁĄ TWARZ 

Sumienne stosowanie produktów regulujących wydzielanie sebum pomoże zniwelować problem nawracających niedoskonałości.  

  • AA My Beauty Power Acne Serum: połączenie niacynamidu z cynkiem to istna bomba przeciwzapalna. Produkt wspomaga gojenie ran, reguluje pracę gruczołów łojowych i rozjaśnia przebarwienia. 
  • Mohani Wygładzające Serum z Kwasem Migdałowym (10%) i Kwasem Salicylowym (2%): głównym składnikiem aktywnym produktu jest kwas migdałowy, który posiada właściwości wygładzające i delikatnie złuszczające. Kwas salicylowy to jedna z najlepszych substancji przeciwtrądzikowych. Świetnie radzi sobie z zaskórnikami. 
  • Bielenda Professional Supremelab Sebio Derm Serum: zawarty w produkcie glukonolakton, kwas laktobionowy i niacynamid doskonale radzą sobie z niedoskonałościami, jednocześnie zapobiegając powstawaniu nowych zmian. Produkt sprawdzi się również dla cer wymagających nawilżenia, ze względu na obecność kwasu hialuronowego. 


PODSUMOWANIE 

Problem niedoskonałości jest bardzo powszechny w społeczeństwie. Może dotykać każdego, niezależnie od typu cery. Jest to bardzo uciążliwe, jednak pamiętajmy, aby dobrze postępować w sytuacji pojawienia się wyprysku. Mamy nadzieję, że przedstawione wyżej argumenty pozwolą Wam dostrzec, że oczyszczanie manualnie nie jest najlepszym rozwiązaniem. Istnieją lepsze alternatywy, takie jak odpowiedni kosmetyk. Jeśli sami nie dajemy rady, powinniśmy zasięgnąć rady kosmetologa lub dermatologa. 


BIBLIOGRAFIA 

(1) “Trądzik zwyczajny: patogeneza i leczenie. Konsensus Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego”; J. Szepietowski, M. Kapińska-Mrowiecka, A. Kaszuba, A. Langner, W. Placek, H. Wolska, Ł. Matusiak; Przegl. Dermatol. 2012, 99, 649–673 

(2) “Acne and Its Treatment Options - A Review”; D. Sathish, Shayeda and Y. Madhusudan Rao; Current Drug Delivery, 2011, 8, 634-639 

(3) “Enjoyment of watching pimple popping videos: An fMRI investigation”; A. Wabnegger, C. Höfler, T. Zussner, H. H.Freudenthaler, A. Schienle; Behavioural Brain ResearchVolume 402, 26 March 2021, 113129 

 

Wróć