Pielęgnacja

NADGORLIWOŚĆ W PIELĘGNACJI - JAK SOBIE PORADZIĆ, GDY PRZESADZIMY?

Pewnie niejednemu z Was przydarzyło się przesadzić w pielęgnacji. Chcieliście dobrze, myśleliście, że więcej znaczy lepiej. Niestety bardzo często, jeśli nadgorliwie dodajemy substancje aktywne do naszej pielęgnacji, nie kończy się to spektakularnym sukcesem, a bolesną porażką. 

W dzisiejszym artykule przedstawimy Wam wskazówki, czego nie robić w domowej pielęgnacji i jak sobie poradzić w razie małych “wypadków”. 


CO JEST PRZYCZYNĄ OBJAWÓW? 

Możemy wyróżnić kilka podstawowych, niestety często pojawiających się błędów, w domowych rutynach pielęgnacyjnych, które przynoszą więcej złego niż dobrego. 

  1. Zbyt wysokie stężenie substancji aktywnej. Wbrew pozorom nie dotyczy to tylko kwasów czy retinolu. Oczywiście te należą do najbardziej popularnych, jednak podobnie może być w przypadku niacynamidu czy witaminy C. 
  2. Nadmierne oczyszczanie skóry. Ten błąd bardzo często przewija się u osób, posiadających cerę tłustą, trądzikową. Oczyszczanie skóry silnymi substancjami myjącymi, kilka razy dziennie, może tylko z pozoru, dawać uczucie poprawy stanu cery. Tak naprawdę pozbywamy się potrzebnych substancji lipidowych, które stanowią ochronę dla naszej skóry. Jeśli dodatkowo stosujemy wysokie stężenia substancji aktywnych, pojawia się większa szansa na podrażnienia. 
  3. Zbyt duża częstotliwość. Często gdy nie widzimy natychmiastowych rezultatów, postanawiamy nakładać produkt częściej (niekiedy wbrew zaleceniom producenta). Niestety, takie postępowanie może naruszyć prawidłowe funkcjonowanie skóry. 
  4. Niewłaściwa pielęgnacja. Dość ogólne stwierdzenie, jednak chodzi tutaj w głównej mierze o prawidłowe nawilżenie, regenerację i odbudowę skóry. Jest to bardzo istotny element, który złagodzi ewentualne skutki uboczne np. retinolu, dzięki czemu łatwiej będzie wdrożyć substancję do pielęgnacji. 
  5. Źle dobrana substancja aktywna. Pamiętajmy, że nie każdy związek będzie udany. Potrzeby każdej skóry są różne. Ba! Zmieniają się również w czasie. Dlatego tak bardzo istotne jest właściwe dobranie produktu do potrzeb skóry.  

CZYM OBJAWI SIĘ NASZA NADGORLIWOŚĆ? 

Pośród objawów, które najczęściej pojawiają się w przypadku niewłaściwej pielęgnacji, bazującej na wysokich stężeniach substancji aktywnej, znajdziemy: 

  • Przesuszenie 
  • Nadmierne złuszczanie 
  • Tkliwość skóry 
  • Nierówna struktura 
  • Zaczerwienienie  

Oczywiście część z wymienionych objawów może się pojawić po różnego rodzaju zabiegach gabinetowych. Jednak nie powinniśmy porównywać tych dwóch sytuacji. Zastosowane przez kosmetologów preparaty posiadają z reguły dużo wyższe stężenia, które nie występują w pielęgnacji domowej. 


ABC SUBSTACJI AKTYWNEJ 

Poniżej zamieściliśmy kilka zasad, które mogą się okazać pomocne przy wprowadzaniu danej substancji aktywnej do rutyny pielęgnacyjnej: 

  1. Przede wszystkim wykonaj próbę uczuleniową. W przypadku produktów stosowanych w okolicy twarzy, warto nałożyć niewielką ilość nowego kosmetyku w okolicy żuchwy/za uchem, pozostawić na 24 godziny. Następnie spłukać i obserwować czy przez następne 24 godziny nie pojawia się niepożądany odczyn. 
  2. Wprowadzaj substancje stopniowo, co kilka dni, budując tolerancję. Rada, która przede wszystkim dotyczy retinoidów.  
  3. Zacznij od niższych stężeń. Będzie mniejsza szansa na pojawienie się nieprzyjemnych skutków. 
  4. Nie zaczynaj stosować kilku nowości na raz! Nie będziesz w stanie powiedzieć, który kosmetyk Cię podrażnił. 
  5. Dbaj o nawilżenie, regenerację i odżywienie skóry. Pamiętaj, że substancje aktywne to ukierunkowane związki, które będą stanowiły dodatek do Twojej bazy (oczyszczania, nawilżania i SPF). 

JAK DOBRAĆ KOSMETYKI 

W zależności o tego, z czym masz największy problem, dobieraj odpowiednie kosmetyki. Jeśli czujesz, że twoja skóra jest przesuszona, pojawiają się suche skórki, postaw na substancje nawilżające (humektanty), które przywrócą balans. W wielu przypadkach równie istotna jest regeneracja bariery hydro-lipidowej, stworzenie okluzji, która będzie zapobiegać nadmiernej ucieczce wody z naskórka (ograniczanie TEWL). 

Aloes, kwas hialuronowy, pantenol, ceramidy, skwalan, śluz ślimaka. Niech te składniki staną się Twoim sprzymierzeńcem, podczas stosowania wszelkiego rodzaju substancji aktywnych. Dodatkowo wybieraj łagodne środki myjące, które skutecznie oczyszczą Twoją skórę, bez naruszania jej ochronnych powłok. 

Poniżej znajdziecie nasze polecenia. 

Serum, esencja: 


Krem, maska: 


Produkty myjące: 


PODSUMOWANIE 

Jak widzicie, złotym środkiem w pielęgnacji jest równowaga. W przypadku substancji aktywnych mniej znaczy lepiej. Pojedyncze wprowadzanie związków aktywnych do pielęgnacji przyniesie zdecydowanie więcej korzyści, niż aplikacja wszystkiego na raz. Często jest się ciężko powstrzymać przed wypróbowaniem wszystkich nowości, ale uwierzcie, wyjdzie Wam to na dobre! 

W razie jakichkolwiek wątpliwości w kwestii doboru kosmetyków, skontaktuj się z nami telefonicznie (577505059, mailowo (hello@sohoglam.pl) lub poprzez nasze social media (@sohoglam.pl), a bardzo chętnie pomożemy.    

Wróć