Pielęgnacja

KWASY W PIELĘGNACJI DOMOWEJ

Kwasy to jedne z najpopularniejszych substancji, powszechnie wykorzystywanych w kosmetykach do pielęgnacji domowej. W okresie jesienno-zimowym znacząco wzrasta zainteresowanie produktami złuszczającymi, ze względu na krótszy dzień, a przy tym mniejszą szansę podrażnień związanych ze słońcem. Jednak zanim zaczniesz stosować kosmetyki wzbogacone o kwasy, warto przyswoić kilka informacji na ich temat, żeby uniknąć potencjalnych przykrych konsekwencji. 


PODSTAWY NA TEMAT KWASÓW 

Kwasy, to szeroka grupa związków chemicznych, których ogólne działanie opiera się na złuszczaniu naskórka, poprzez eliminowanie wiązań międzykomórkowych. Na rycinie 1 przedstawiliśmy podstawowe właściwości kwasów.

Wyróżniamy trzy główne grupy kwasów, które różnią się zarówno budową jak i działaniem. Wśród nich znajdziemy: 

  • Alfa-hydroksykwasy (AHA) 
  • Beta-hydroksykwasy (BHA) 
  • Poli-hydroksykwasy (PHA) 

ALFA-HYDROKSYKWASY 

Jest to grupa związków, która w swojej strukturze posiada minimum jedną grupę karboksylową i hydroksylową. Są zdolne do tworzenia wiązań wodorowych, dzięki czemu dobrze rozpuszczają się w wodzie. Posiadają szerokie zastosowanie nie tylko w przemyśle kosmetycznym, ale również medycznym i spożywczym.  

W zależności od stężenia będą wykazywać właściwości złuszczające lub normalizujące proces keratynizacji (to przy niższych stężeniach). Dodatkowo poprawiają jędrność i elastyczność skóry, poprzez stymulowanie produkcji kolagenu i elastyny. Niwelują drobne zmarszczki, delikatnie zmniejszają widoczność blizn oraz przebarwień. Jednocześnie usprawniają przenikanie substancji aktywnych w głąb skóry. 

Kwas glikolowy 

Ze względu na to, iż posiada najmniejszą cząsteczkę wśród kwasów AHA, jest zdolny do lepszej penetracji warstw naskórka. Musimy mieć to na uwadze, aby nie doprowadzić do podrażnień, dlatego zaczynamy od niższych stężeń. Świetnie sprawdzi się dla cer mieszanych, tłustych, trądzikowych. Stymuluje proces odnowy oraz ujednolicania skóry. 

Kwas migdałowy 

Jest to kolejny kwas, który sprawdzi się przy cerach mieszanych, tłustych i trądzikowych, między innymi ze względu na właściwości antybakteryjne. Wspomaga rozjaśnianie przebarwień oraz wygładzenie skóry. Swoje pochodzenie zawdzięcza gorzkim migdałom. 

Kwas mlekowy 

Jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie, miedzy innymi w NMF (naturalnym czynniku nawilżającym). W zależności od stężenia będzie wykazywał działanie poprawiające nawilżenie lub złuszczająco-wygładzające. Z racji tego, iż jest to łagodniejszy kwas, to bardzo dobrze sprawdzi się dla cer wrażliwych, a także suchych.  

Kwasy owocowe 

Do tej grupy możemy zaliczyć kwas cytrynowy, winowy i jabłkowy, które pochodzą z owoców (cytryn, winogron i jabłek). Bardzo często wykorzystywane są jako regulatory pH. Posiadają właściwości antyoksydacyjne oraz delikatnie rozjaśniają cerę. 


BETA-HYDROKSYKWASY 

Do tej grupy zaliczamy kwas salicylowy. Jest on specyficzną substancją, która rozpuszcza się w tłuszczach, dzięki czemu łatwiej przenika do ujść mieszków włosowych. Tam rozpuszcza zalegające związki lipidowe. Świetnie sprawdza się do zwalczania zaskórników, reguluje produkcję sebum, działa antybakteryjnie i łagodzi stany zapalne. Polecany głównie dla cer tłustych, mieszanych, trądzikowych. 

Do bardzo ciekawych informacji możemy zaliczyć to, że kwas salicylowy nie uwrażliwia skóry na słońce. Nie oznacza to jednak zaprzestania stosowania codziennej fotoprotekcji. 

Linki do produktów znajdziecie tutaj:


POLI-HYDROKSYKWASY 

Do tej grupy należą najłagodniejsze kwasy, chociaż działaniem przypominają kwasy AHA. Posiadają stosunkowo duże cząsteczki, dzięki czemu wykazują również działanie nawilżające. Wśród nich znajdziemy między innymi glukonolakton, kwas laktbionowy, kwas ferulowy czy kwas azelainowy..  

Posiadają właściwości antyoksydacyjne, wygładzają powierzchnię naskórka oraz wspomagają regenerację skóry. Sprawdzą się dla cer wrażliwych i suchych. W przypadku kwasu azelainowego znajdziemy również wiele korzystnych cech, które sprawiają, że nada się on dla cer problematycznych, trądzikowych. Niweluje ilość zaskórników, działa antybakteryjnie i rozjaśnia przebarwienia. 

Linki do produktów znajdziecie tutaj:


JAK STOSOWAĆ KWASY 

Wybierając nowy preparat z kwasami należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Moc złuszczania nie zależy tylko i wyłącznie od stężenia procentowego. Swój wpływ ma również pH, wielkość cząsteczki oraz jej lipofilowość. Poniżej zawarliśmy kilka zależności: 

  • Im niższe deklarowane pH kosmetyku, tym mocniejsze jego działanie. 
  • Im mniejsza cząsteczka, tym lepsza penetracja, a co za tym idzie szybsze działanie, bardziej gwałtowne. 
  • Związki lipofilowe są kompatybilne z tłuszczami, łatwiej przechodzą przez warstwy skóry. Tutaj mamy jeden konkretny przykład, czyli kwas salicylowy. 

Jeszcze kilka zasad, o których warto pamiętać czy stosowaniu kwasów: 

  1. Nie przesadzaj z częstotliwością. Wiadomo, skóra po zastosowaniu kwasu jest naprawdę przyjemna i od efektu można się uzależnić. Jednak co za dużo to nie zdrowo. Im częściej nakładamy kwas, tym zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia podrażnień i nadmiernego stanu zapalnego. 
  2. Czytaj instrukcję producenta. Tam znajdziesz konkretne informacje, pochodzące z samego źródła! Dowiesz się między innymi, jak prawidłowo zastosować preparat.
  3. Jeśli nakładasz kwasy rozpuszczalne w wodzie, zwracaj uwagę na to, by Twoja skóra była sucha. Wilgoć będzie zwiększać penetrację składników. 
  4. Nie zapominaj o ochronie fotoprotekcyjnej! Pomimo iż niektóre kwasy można stosować cały rok (glukonolakton, kwas migdałowy, azelainowy), a niektóre nie powodują fotouczuleń (kwas salicylowy), to mimo wszystko są to substancje, które będą usuwać martwe komórki naskórka, ścieńczając wierzchnie warstwy. Skóra będzie bardziej wrażliwa, dlatego nie zapominajmy o porannym SPF. 

PODSUMOWANIE 

Mamy nadzieję, że udało Ci się wyciągnąć jak najwięcej przydatnych informacji, a Twoje pierwsze (lub kolejne) spotkanie z kwasami będzie, jak najbardziej rozsądne i przemyślane. W przypadku stosowania owych substancji kluczowe jest zachowanie umiaru i uważne czytanie oznaczeń producenta. 

W razie jakichkolwiek wątpliwości w kwestii doboru kosmetyków, skontaktuj się z nami telefonicznie (577505059, mailowo (hello@sohoglam.pl) lub poprzez nasze social media (@sohoglam.pl), a bardzo chętnie pomożemy.  

Wróć