Glinki to jedne z podstawowych surowców, które towarzyszyły ludzkości od wielu stuleci. Wykorzystywano je nie tylko w leczeniu zmian skórnych, ale również ogólnoustrojowo przy problemach gastrycznych czy zapalnych. W dzisiejszych czasach coraz częściej sięgamy po zaawansowane formuły kosmetyczne, wykorzystujące nowinki technologiczne. I oczywiście nic w tym złego! Warto jednak przypomnieć sobie o podstawach, produktach, które mogą przynieść szereg korzyści, przy jednoczesnym niskim nakładzie, przede wszystkim pieniężnym! W dzisiejszym artykule dowiesz się między innymi: jakie są rodzaje glinek, jak je stosować i którą wybrać dla siebie!
Korzystne działanie glinek wynika z ich składu chemicznego. Są to po prostu minerały, które są tak niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszej skóry. W zależności od składu będą wykazywały delikatnie różne właściwości. Jednak każda glinka w mniejszym lub większym stopniu posiada działanie absorbujące, wspomaga usuwanie zanieczyszczeń i nadmiaru sebum, poprawia odprowadzanie metabolitów oraz przepływ krwi i limfy. Regularne stosowanie może przynieść naprawdę spore korzyści: między innymi ujednolicenie kolorytu cery, zmniejszenie stanów zapalnych oraz przyspieszenie gojenia.
Pomimo faktu, iż glinki są substancjami pochodzenia naturalnego, nie wykazują potencjału uczulającego, są hipoalergiczne. Szczególnie pomocne okazują się przy pielęgnacji cery problematycznej, która zmaga się z nadprodukcją sebum, stanami zapalnymi oraz zwiększoną keratynizacją. Kaolin działa bakteriobójczo, przeciwgrzybiczo, dzięki czemu wspomaga leczenie zmian trądzikowych. Oczywiście glinki sprawdzą się dla każdego typu skóry, po odpowiednim dobraniu, o czym dowiecie się w dalszej części artykułu.
Dodatkowe zastosowanie glinek
Wielu z nas glinki kojarzą się tylko z maseczkami. Jednak można je wykorzystać na inne sposoby. Z powodzeniem można je zastosować jako środki myjące (lub dodatek do ulubionych produktów oczyszczających), dzięki właściwościom pochłaniającym sebum. Pamiętajmy jednak, że są to substancje odwadniające, dlatego nie należy przesadzać, żeby nie doprowadzić do przesuszenia.
Glinka, jak wszyscy dobrze wiemy, jest surowcem, pochodzącym z natury. Sugeruje to już sam kolor produktu – neutralny, stonowany. Jeśli zauważycie żywy odcień kosmetyku, sprawdźcie, czy nie jest on dodatkowo barwiony, co nie jest ani potrzebne, ani specjalnie korzystne dla skóry.
Zwróćmy również uwagę, by produkt był odpowiednio zmielony, miałki, pozbawiony większych drobinek o ostrym kształcie, które mogłyby rysować, uszkadzać cerę.
Przejdźmy przez konkretne glinki, które widzicie również na rycinie poniżej.
Nasze polecenia:
Glinka biała
Powszechnie nazywana również jako kaolin, charakteryzuje się dużą delikatnością. Jest to związane z mniejszą zawartością glinu, który będzie lepiej odtłuszczał skórę. Duża ilość krzemionki łagodzi i napina cerę. Oczyszcza, dość łatwo się spłukuje i dobrze miesza się z wodą.
Dla kogo? -> przede wszystkim dla cer wrażliwych, ale również z problemami trądzikowymi czy dojrzałych.
Glinka zielona, błękitna
Jedne z najlepiej oczyszczających glinek. Posiadają wysoką zawartość glinu, żelaza i magnezu. Doskonale absorbują sebum, pochłaniają zanieczyszczenia oraz minimalizują widoczność porów. Bardzo szybko zastyga i mocno zbiera substancje tłuszczowe.
Dla kogo? -> cery mieszane, tłuste, trądzikowe.
Glinka czerwona
Kolor zawdzięcza wysokiej zawartości żelaza. Wspomaga rozjaśnianie przebarwień, pobudza krążenie, przywraca zdrowy koloryt cery. Należy uważać, ponieważ szybko zastyga na skórze i nie za dobrze miesza się z wodą.
Dla kogo? -> naczyniowa (ale nie nadmiernie reaktywna), trądzikowa, z przebarwieniami.
Glinka różowa
Połączenie glinki białej i różowej. Ujednolica koloryt cery, świetnie łagodzi i koi. Łatwo miesza się z wodą i dobrze rozprowadza na skórze.
Dla kogo? -> cera wrażliwa, naczyniowa, problematyczna.
Glinka żółta
W jej składzie oprócz krzemu i magnezu znajdziemy siarkę. Posiada bardzo przyjemną konsystencję, świetnie odświeża, rozjaśnia oraz niweluje zmiany zapalne.
Dla kogo? -> cera z przebarwieniami, zmianami zapalnymi, problematyczna.
Glinka czarna
Najsilniej oczyszczająca glinka. Może powodować pojawienie się ciepła na skórze (związane z pobudzeniem układu krążenia). Cery wrażliwe powinny jej unikać. W jej konsystencji można wyczuć delikatne drobinki.
Dla kogo? -> skóry tłuste, mieszane, trądzikowe.
Glinka marokańska
W skrócie - mocniejsza wersja kaolinu. Posiada silniejsze właściwości absorbujące sebum. Znana również pod nazwami: Rhassoul, Ghassoul.
Dla kogo? - > skóra trądzikowa, z przebarwieniami, wrażliwa.
Zaczynając przygodę z aplikacją glinek, należy mieć na uwadze kilka prostych zasad.
1. NIE DOPUSZCZAJ DO WYSCHNIĘCIA GLINKI.
Robiąc maseczkę, zwracaj uwagę, by produkt nie zaschnął na Twojej skórze. Możesz ją spryskiwać wodą lub ulubionym hydrolatem.
Przy rozrabianiu glinki staraj się uzyskać konsystencję gęstej śmietany. W tym momencie możesz zamiast wody użyć hydrolatu, dodać olejek eteryczny, czy kropelkę oleju (w tym wypadku glinka będzie wolniej zastygać).
2. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest mieszanie glinek.
Jeśli cenisz sobie właściwości glinki zielonej, ale nie podoba ci się jej rozrabianie, dodaj trochę kaolinu! Łączenie produktu z wodą będzie zdecydowanie łatwiejsze.
3. Długość trzymania glinki na skórze może być różna w zależności od typu skóry, wybranego produktu i jego działania.
W tym wypadku musisz obserwować swoją skórę. Jeśli czujesz dyskomfort już po 10 minutach, nie wahaj się, zmyj kosmetyk. Jednak jeśli Twoja skóra reaguje dobrze, nic nie stoi na przeszkodzie, by trzymać glinkę dłużej - nawet 20-30 minut.
PODSUMOWANIE
Glinki to jedne z łatwiej dostępnych, atrakcyjnych cenowo oraz prostych w użyciu kosmetyków. Odpowiednio dobrane, sprawdzą się dla każdego typu cery. W razie jakichkolwiek wątpliwości w przypadku wyboru glinki skontaktuj się z nami telefonicznie (577505059, mailowo (hello@sohoglam.pl) lub poprzez nasze social media (@sohoglam.pl), a bardzo chętnie pomożemy.