Pielęgnacja

BARIERA HYDRO-LIPIDOWA – KLUCZOWY ELEMENT DLA ZDROWEJ CERY

Bardzo dużo mówi się o tym, by utrzymać w prawidłowej kondycji naszą barierę hydro-lipidową. Jednak co to tak naprawdę oznacza? Czym jest owa bariera i jak ją wzmacniać w codziennej pielęgnacji? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania w dzisiejszym artykule! 


CO TO TAK WŁAŚCIWIE JEST? 

Bariera hydro-lipidowa naskórka to najbardziej zewnętrzna warstwa, która ochrania przed niekorzystnym działaniem środowiska zewnętrznego oraz utratą wody. Tworzy ochronną powłokę, będącą jednym z elementów wpływających na jakość naszej cery. Składa się wody oraz substancji tłuszczowych, pochodzących między innymi z gruczołów łojowych i potowych. Być może nie brzmi to zbyt dobrze, ale uwierzcie, jest jak najbardziej potrzebne.  


DZIAŁANIE BARIERY HYDRO-LIPIDOWEJ 

Skoro tyle się o niej mówi, to musi spełniać dość istotne funkcje w działaniu naszej skóry, nieprawdaż? Tak właśnie jest! Główne zadanie jest dość oczywiste. Jest barierą, która ochrania przed niekorzystnym oddziaływaniem środowiska zewnętrznego (w tym wiatru, mrozu, wysokiej temperatury). Jej szczelność ogranicza parowanie wody z naskórka (transepidermalną ucieczkę wody), dzięki czemu skóra pozostaje nawilżona oraz jędrna. Dodatkowo wpływa na utrzymanie prawidłowego pH, które, jak wiemy, zapobiega rozwojowi bakterii i drobnoustrojów chorobotwórczych, lubujących się w niskim pH.

Ryc. 1 Działanie bariery hydro-lipidowej skóry. 


KONSEKWENCJE NARUSZENIA BARIERY OCHRONNEJ 

Wydawać by się mogło, że konsekwencje nie będą zbyt poważne, zwarzywszy na cechy pełnione przez barierę hydro-lipidową. Nic bardziej mylnego! Uszkodzenie bariery hydro-lipidowej naskórka może doprowadzić do pojawienia się zmian skórnych, które ciężko będzie ze sobą skojarzyć. Naruszenie płaszcza ochronnego doprowadzi do nadmiernej ucieczki wody. W konsekwencji korneocyty, budujące warstwę rogową naskórka nie będą przylegać we właściwy sposób. Czym się to będzie objawiać? Suchością, nierównomierną powierzchnią, łuszczeniem. Dodatkowo pojawić się mogą: 

  • Podrażnienia - skóra będzie bardziej wrażliwa niż normalnie. 
  • Po myciu twarzy odczuwasz nieprzyjemne ściągnięcie, pieczenie, suchość. 
  • Pojawiają się zaczerwienienia. 
  • Nasilenie problemów trądzikowych - jak wszyscy dobrze wiemy, nawilżenie jest potrzebne każdej skórze. Dodatkowo uszkodzona bariera to świetne miejsce do rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych. 
  • Zmniejszenie nawilżenia skóry skutkować będzie również utratą jędrności. 

CO MOŻE WPŁYNĄĆ NA GORSZĄ KONDYCJĘ PŁASZCZA OCHRONNEGO? 

Wbrew pozorom nasze postępowanie może się okazać kluczowe. Przede wszystkim bądźmy łagodni dla naszej skóry. Nadmierne tarcie, codzienne stosowanie szczoteczek, myjek czy zbyt wysuszające produkty oczyszczające jak żele, będą “obdzierały” naszą skórę z potrzebnych związków lipidowych. Zwracajmy uwagę na to, by używane produkty nie miały zbyt wysoko w składzie alkoholu etylowego (alkohol denat.), który ma duży potencjał wysuszający.  

W pielęgnacji starajmy się zachować balans między składnikami aktywnymi, działającymi złuszczająco, a tymi, które będą regenerować i nawilżać. 

Oczywiście niesprzyjające będzie również promieniowanie UV oraz towarzyszące wysoka temperatura i suche powietrze, które w dużym stopniu uszkadzają barierę ochronną skóry. 


KROKI PIELĘGNACYJNE, KTÓRE POMOGĄ ZREGENEROWAĆ SKÓRĘ 

Z każdej, nawet najbardziej poważnej sytuacji jest wyjście. Odpowiednio dobrana pielęgnacja pozwoli na przywrócenie równowagi Twojej skórze. Poniżej znajdziecie nasze rekomendacje i wskazówki, które pomogą Ci w walce o zdrowszą i promienną cerę! 

Po pierwsze zadbajmy o łagodne oczyszczanie. Wybierajmy produkty z delikatnymi środkami myjącymi (pozbawione SLS) oraz wzbogaconych o substancje łagodzące. W przypadku demakijażu zalecamy dwuetapowe oczyszczanie, dzięki czemu delikatnie rozpuścisz makijaż, a następnie jego pozostałości domyjesz żelem czy pianką. Pamiętaj, Twoje dłonie to najlepszy “przyrząd” myjący! 

Polecane pianki:

Polecane żele: 

Polecane produkty do demakijażu: 


Następne w kolejności są sera i kremy. Jeśli zależy nam na odbudowie bariery ochronnej, zwróćmy uwagę na substancje regenerujące, odżywcze i nawilżające. Świetnie w tej roli sprawdzą się związki aktywne przedstawione na rycinie 2. 

Ryc. 2 Substancje wspomagające odbudowę bariery ochronnej skóry. 

Polecane produkty w kategorii serum i krem: 


Zwieńczeniem prawidłowej pielęgnacji porannej będą kremy fotoprotekcyjne. Dzięki nim zapobiegniemy dalszym uszkodzeniom bariery ochronnej, a jednocześnie będziemy działać prewencyjnie przeciwstarzeniowo! 

Polecane produkty: 


Jeśli chodzi o wykonywanie peelingów, zwróćmy uwagę by nie posiadały drobinek, które mogłyby dodatkowo wywołać podrażnienia. Zdecydowanie polecamy produktu na bazie delikatnych enzymów czy niskich stężeń kwasów. 

Polecane produkty: 


PODSUMOWANIE 

Aby Twoja skóra stała się odpowiednio nawilżona, a co za tym idzie promienna, koniecznym jest zadbanie o odpowiednią kondycję płaszcza hydro-lipidowego. Jest to bardzo istotne, niezależnie jaki typ cery posiadasz. Jednak wszystko da się osiągnąć, a sama pielęgnacja potrafi zdziałać cuda! 

Jeśli będziecie potrzebować pomocy przy doborze kosmetyków, skontaktujcie się z nami telefonicznie (577505059, mailowo (hello@sohoglam.pl) lub poprzez nasze social media (@sohoglam.pl), a bardzo chętnie Wam pomożemy.

Wróć