Pielęgnacja

Wolne rodniki vs. Antyoksydanty

WOLNE RODNIKI VS ANTYOKSYDANTY

Które z nich wygrywa batalię?

CZYM JEST WOLNY RODNIK?

Są to cząsteczki lub atomy, zdolne do samodzielnej egzystencji, posiadające jeden lub więcej niesparowanych elektronów. O co chodzi z tymi elektronami? Wyobraźmy sobie powłokę, na której jest jeden elektron. Jest to sytuacja niekorzystna, dlatego cząsteczka stara się go “pozbyć” lub przyłączyć kolejny, tak aby powstała para elektronowa. Właśnie przez to zjawisko wolne rodniki są wysoce reaktywne. W istotny sposób wpływają na funkcjonowanie organizmów żywych. Wielu z nas widzi w nich winowajcę, źródło stresu oksydacyjnego i licznych chorób. Jednak pamiętajmy, że wszystko w przyrodzie ma swoje miejsce.

***

JAK POWSTAJĄ WOLNE RODNIKI?

Wbrew pozorom są one bardzo powszechne w środowisku. Ich powstawanie może być warunkowane czynnikami zewnętrznymi jak i wewnętrznymi.

W naszym organizmie wolne rodniki powstają w wyniku licznych procesów enzymatycznych, aczkolwiek w naturalnych warunkach systemy obronne potrafią je neutralizować lub wykorzystać do walki z drobnoustrojami.

Zanieczyszczenie środowiska (w tym metale ciężkie), niehigieniczny styl życia (papierosy, alkohol) oraz promieniowanie UV to najbardziej “bliskie” źródła wolnych rodników w naszym codziennym życiu. W wielu sytuacjach mamy wpływ na to, czy powstanie ich więcej w organizmie. Zwracając uwagę na nasz styl życia możemy ograniczyć niektóre źródła wolnych rodników.

***

WOLNE RODNIKI A SKÓRA

Niestety w tym wypadku wieści nie są zbyt dobre. Wolne rodniki wykazują liczne negatywne oddziaływania w stosunku do skóry:

Aktywują liczne skomplikowane procesy, które ostatecznie prowadzą do rozpadu kolagenu i elastyny. Skóra traci jędrność i elastyczność.

Prowadzą do peroksydacji lipidów (utleniania tłuszczy), obecnych w błonach każdej komórki. Może to doprowadzić do zaburzeń integralności bariery ochronnej skóry, a w konsekwencji do zwiększenia transepidermalnej utraty wody.

Uszkodzenia w strukturze DNA mogą prowadzić do mutacji, a w konsekwencji do powstawania nieprawidłowych komórek lub ich niekontrolowanych podziałów.

***

MECHANIZMY OBRONNE, CZYLI JAK WALCZYĆ Z WOLNYMI RODNIKAMI

Nasz organizm nie jest bezbronny, potrafi walczyć z wolnymi rodnikami. Główną rolę spełniają tutaj enzymy obronne. Neutralizują niebezpieczne związki do całkowicie neutralnych substancji. Jednak, aby wspomóc naszą skórę w walce z wolnymi rodnikami niezbędne są antyoksydanty.

***

CZYM SĄ ANTYOKSYDANTY?

Wyjaśnijmy czym tak naprawdę są antyoksydanty, inaczej nazywane przeciwutleniaczami. Są to naturalne substancje, które zapobiegają utlenianiu innych związków. Cząsteczki białek, lipidów czy DNA zachowują swoje pierwotne funkcje i strukturę. Znajdziemy je zarówno w żywności jak i kosmetykach.

Cechy antyoksydantów w kosmetykach:

Jako substancje aktywne neutralizują wolne rodniki.

Wykazują działanie ochronne w stosunku do innych substancji obecnych w recepturze kosmetyku.

Są substancjami nietrwałymi między innymi w stosunku do promieniowania UV (dlatego bardzo często kosmetyki posiadają ciemne opakowania).

Wykazują synergizm działania, dlatego kilka różnych antyoksydantów jest stosowanych razem.

Występują w praktycznie każdym kosmetyku.

***

ANTYOKSYDACYJNI ULUBIEŃCY

Cell Fusion C Expert Vita.CEB12 Effector

Lekkie serum bogate w liczne antyoksydanty: witaminę C i E, glutation, koenzym Q10 oraz kwas liponowy. Poza właściwościami antyoksydacyjnymi wykazuje działanie rozjaśniające.

BASICLAB Antyoksydacyjne Serum Regenerujące do twarzy

Posiada nowoczesną, stabilną formę witaminy C – tetraizopalmitynian askorbylu. Doskonale wnika w głąb skóry zachowując aktywność biologiczną w tym efektywność działania.

KLAIRS Freshly JuicedVitamin E Mask

W składzie znajdziemy witaminę E, która hamuje łańcuchową reakcję utleniania lipidów. Dodatkowo wykazuje silne właściwości regeneracyjne.

GEORGANIC Centella CeramideMoisturizingBalm

W składzie kosmetyku znajduje się aż 65% stężenie ekstraktu z wąkroty azjatyckiej, które działa antyoksydacyjnie. Krem świetnie nawilża i regeneruje barierę ochronną skóry.

….................................................................................................................................................

Ochrona antyoksydacyjna to bardzo istotny element, który powinien znajdować się w każdej rutynie pielęgnacyjnej. Nie tylko wspomagamy skórę w walce z wolnymi rodnikami tu i teraz, ale czerpiemy dużo większe, długofalowe korzyści. Opóźniamy proces starzenia, spowodowany między innymi zmniejszeniem ilości kolagenu i elastyny. Dodatkowo ochraniamy struktury komórkowe przed zniszczeniem. Zapobiegamy mutacjom DNA czy uszkodzeniom błon lipidowych.

Ja już włączyłam antyoksydanty do swojej pielęgnacji. A Ty?

Autor: Agnieszka Kuklewicz

Serum regenerujące do twarzy

Serum regenerujące do ciała

Wróć